Tegoroczne Rekolekcje Wielkopostne dla młodzieży w parafii św. Ap.Piotra i Pawła trwały w dniach 14-16 lutego 2018, uczestniczyła w nich młodzież naszej szkoły. Rekolekcje to kilkudniowy okres poświęcony odnowie duchowej poprzez modlitwę, konferencje oraz spowiedź. Ćwiczeniom duchowym przewodziła siostra Alicja (felicjanka) - z par.Św.Jana Chrzciciela w Wysokiem Mazowieckiem.

Rozważania były codziennie inne. Prowadząca katechezy siostra opowiedziała o sobie, o swoim powołaniu oraz odniosła się do problemów nastolatków, mówiła o pogłębieniu więzi duchowej z Jezusem. Ciekawym przeżyciem było poznanie świadectw osób, które w swoim życiu doświadczyły działania Ducha Świętego. Niecodziennym doświadczeniem był spektakl teatralny pt. „Cudowny Kwiat” wystawiony przez wychowanków Warsztatów Terapii Zajęciowej z Szumowa. Przesłaniem spektaklu było pogłębienie refleksji u uczestników rekolekcji o własnym nawróceniu.

Siostra Alicja mówiła dużo o zagrożeniach dla życia młodego człowieka oraz o tym, by uwierzyć w Jezusa, w siłę Jego miłosierdzia i przebaczenia, a będzie to początek przemiany w życiu człowieka. A dlaczego Jezus?, ponieważ Jezus mówi nam, kto jest naszym bliźnim, wskazuje nam drogę, umiera za nas na krzyżu dla naszego zbawienia... W trakcie trzech dni rekolekcji mieliśmy szansę na nowo zjednoczyć się z Panem Jezusem podczas sakramentu spowiedzi świętej, Komunii świętej, czy skłaniającej do przemyśleń Drogi Krzyżowej.

Rekolekcje pomogły nam zrozumieć pewne ważne sprawy i spojrzeć na nie inaczej, poprzez pryzmat wiary. Były to szczególne dni roku szkolnego. Choć częściowo wolne od zajęć dydaktycznych, to jednak pełne nauki. Dostarczyły nam wiele ważnych i ciekawych myśli, do których z pewnością nie raz warto będzie wrócić.

13 lutego w Centrum Kształcenia Zawodowego odbyły się uroczystości związane z uczczeniem Patrona Szkoły – Armii Krajowej. Uroczystości rozpoczął dyrektor- p. Józef Sokolik, który powitał przybyłych gości: przedstawicieli Grupy Rekonstrukcji Historycznej Plis, przedstawicieli pracodawców, przwodniczącą Rady Rodziców, Grono Pedagogiczne oraz uczniów Centrum. Następnie nauczyciel historii p. Karol Głebocki, przybliżył historię patrona, okoliczności powstania Armii Krajowej, jej działalność i przebieg walk zbrojnych na terenie okręgu białostockiego i obwodu wysokomazowieckiego.

Dyrektor i inni przemawiający w swoich wystąpieniach wielokrotnie nawiązywali do ideałów, którymi kierowali się Żołnierze Armii Krajowej, do nieprzemijających wartości, jakimi jest służba Ojczyźnie i życie w zgodzie z własnym sumieniem. Pan dyrektor przypomniał dzień, w którym zaszycztne imię Armii Krajowej zostało nadane szkole. Przypomiał też list Śp. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego odczytany wówczas przez prezydenckiego minista.

Kolejnym punktem programu obchodów uroczystości uczczenia Patrona Szkoły była część artystyczna przygotowana przez p. Iwonę Białobrzeską i p. Annę Borecką. Myślą przewodnią występu uczniów było ukazanie bohaterstwa i poświęcenia Żołnierzy Armii Krajowej, niezłomności Bohaterów, która sprawiła, że czasami milczeli, aby być wymownym, odchodili by pozostać, gineli, aby żyć wiecznie.

Końcowym punktem odchodów dnia Patrona Szkoły było zapalenie zniczy pod pomnikami: Ofiar Rządów Totalitarnych i Kazimierza Kamińskiego " Huzara" i jego żołnierzy.

Piękny wieczór, zimowa sceneria, szyk, elegeancja, nerwowe oczekiwanie... Wreszcie o godzinie 19 rozpoczął się długo czekiwany przez tegorocznych maturzystów Centrum Kształcenia Zawodowego bal studniówkowy, który rozpoczął się odtańczeniem tradycyjnego poloneza. Uroczystość tradycyjnie miała miejsce w dworku Pan Tadeusz w Kuczynie. Prowadzący uroczystość pokreślali wyjątkowość i doniosłość tej chwili. Dyrektor Centrum Kształcenia Zawodowego- p. Józef Sokolik powitał zgromadzonych gości: przedstawiciela organu prowadzącego szkołę p. Pawła Śliwowskiego, burmistrza miasta Wysokie Mazowieckie p. Jarosława Siekierko, wójta gminy Wysokie Mazowieckie p. Krzysztofa Krajewskiego, nauczycieli, wychowawców oraz rodziców. Nie zabrakło podziękowań i kwiatów młodzieży kierowane do dyrekcji, wychowawców, nauczycieli oraz rodziców.

Rozpoczęła się dobra zabawa, która trwała do białego rana. Wszyscy uczestnicy balu z uśmiechem na ustach i w wyśmienitych nastrojach bawili się w rytm znanych przbojów granych przez zespół Makler. Aż chciałoby się rzec "trwaj chwilo..."