Uczniowie Technikum im. Armii Krajowej na Marszu Żywych w Oświęcimiu

28 kwietnia br. uczniowie Technikum im. Armii Krajowej w Centrum Kształcenia Zawodowego w Wysokiem Mazowieckiem wraz z opiekunami p. Karolem Głębockim, p. Mariuszem Piszczatowskim i p. Jackiem Tomkielem uczestniczyli w Marszu Żywych              w Oświęcimiu, który przeszedł trasą wiodącą spod bramy "Arbeit macht frei" w byłym niemieckim obozie Auschwitz I do byłego Auschwitz II– Birkenau.

A.jpg

Uroczystość tradycyjnie przypada w Dniu Pamięci o Ofiarach Zagłady (Jom Ha-Szoa), którego data w kalendarzu gregoriańskim jest ruchoma. Inicjatorem i organizatorem Marszu Żywych jest International March of the Living. Ministerstwo Edukacji Narodowej koordynuje udział polskiej młodzieży szkolnej w projekcie. Przesłanie tegorocznego przemarszu skupiło się na przekazywaniu odpowiedzialności za pamięć i edukację o Holokauście następnemu pokoleniu, a uroczystości odbywały się w cieniu wojny na Ukrainie.

278840453 3145281589066432 8785665697361248227 n

Tegoroczny Marsz Żywych, został zorganizowany po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią COVID-19. Według organizatorów wzięło w nim udział ok. 2 tysięcy młodych uczestników, w tym ok. 350 Polaków. W wydarzeniu uczestniczyli m.in. Prezydent RP Andrzej Duda, ambasador Izraela w Polsce Jaakow Liwne, burmistrz Jerozolimy Moshe Lion, ocaleni z Zagłady, uchodźcy z Ukrainy, goście z Izraela, liderzy polskich samorządów i instytucji oraz religijni przywódcy: żydowscy, chrześcijańscy i muzułmańscy.

C.jpg

W trakcie pobytu uczniowie zwiedzili też Miejsce Pamięci i Muzeum Auschwitz-Birkenau. Nie zabrakło też czasu na przemyślenia nad przyczynami ludobójstwa i zbrodni przeciwko ludzkości oraz sposobami zapobiegania zjawiskom, które współcześnie mogą doprowadzić do podobnych zbrodni.

B

Centrum Kształcenia Zawodowego otrzyma z Ministerstwa Edukacji i Nauki zwrot kosztów podróży do i z Oświęcimia w związku z zakwalifikowaniem do udziału w międzynarodowym projekcie Marsz Żywych 2022. Wniosek napisał p. Karol Głębocki.