Podmiotem odpowiedzialnym za realizację szkolenia był CIS Ośrodek Szkoleniowo – Doradczy z Reggio Emillia we Włoszech. Pierwsze dwa dni szkolenia dotyczyły Europejskiego Systemu Transferu Osiągnięć w Kształceniu i Szkoleniu ECVET. Szkolenie prowadził starszy ekspert w zakresie edukacji i kształcenia dr. Claudio Dondi. W trzecim dniu szkolenia odbyła się Prezentacja Klubu Mechatronicznego. Prelegent opowiedział historię jego powstania i zasady jego funkcjonowania. Prezentując działalność gospodarczą regionu oraz firmy zrzeszone w Klubie udowodnił nam, że siłą napędową rozwoju jest nowoczesna gospodarka oparta na rozwoju systemów mechatronicznych.

Po południu zwiedzaliśmy nowoczesną fabrykę silników spalinowych firmy KOHLER. Czwartego i piątego dnia szkolenie prowadził dr. Cesar Carrion ekspert z AIJU Centrum Badawczego i Technologicznego z Hiszpanii, nasz partner w realizacji projektu. Pierwszego dnia każdy z uczestników szkolenia miał za zadanie zbudować robot, zaprogramować go i przetestować. Drugiego dnia budowaliśmy z podzespołów elektronicznych różnego typu układy sterowania i programowaliśmy je przy użyciu platformy programistycznej ARDUINO.