logo pr2

logo pr1

Wakacje to czas odpoczynku od szkoły, ale - jak się okazuje - nie od pogłębiania wiedzy i zdobywania nowych doświadczeń zawodowych. Dla młodych ludzi, uczących się w Centrum Kształcenia Zawodowego przygotowano program „ Staże w CKZ-cie najlepsze na świecie”, dający możliwość odbycia miesięcznego stażu w lokalnych firmach. Staże wykraczają poza podstawę programową oraz zakres praktyki zawodowej.

Trochę starań, wypełnienie formalności na czas i chęć poświęcenia miesiąca wakacji wystarczyły, by 15 uczniów mogło dostosować swoje umiejętności do wymogów rynku pracy oraz zwiększyć szanse na zatrudnienie. Do udziału w projekcie mogli zgłaszać się głównie uczniowie klas drugich i trzecich technikum. Mechanicy pojazdów samochodowych, mechatronicy i rolnicy od 3 lipca br. zasilili szeregi firm z regionu zgodnych z kierunkiem ich kształcenia.

Uczniowie w czasie odbywania stażu zawodowego mają zapewnione wyżywienie i dojazd do miejsca pracy. Młodzież odbywająca staże w Białymstoku ma zagwarantowane zakwaterowanie, całodzienne wyżywienie oraz opiekę pedagogiczną. Wszyscy otrzymali odzież roboczą. Uczniowie po odbyciu stażu zawodowego dostaną stypendium stażowe oraz certyfikat.

Warto podkreślić, że efektywna współpraca szkół zawodowych z przedsiębiorcami jest źródłem korzyści zarówno dla pracodawców, uczniów, jak i szkół. Pracodawcy mają możliwość przygotowania przyszłych pracowników w oczekiwane przez nich umiejętności zawodowe, a także kompetencje personalne i społeczne do podjęcia pracy. Uczniowie natomiast mogą poznać jak funkcjonuje zakład pracy, jakie panują w nim zasady. Zdobyte doświadczenia to szansa na pierwsze kroki na ścieżce kariery zawodowej.