Uczniowie z Centrum Kształcenia Zawodowego w Wysokiem Mazowieckiem 4 marca 2018r. wzięli udział w VI edycji biegu „Tropem Wilczym”(38 uczniów). Bieg odbył się po ulicach miasta Wysokie Mazowieckie. Organizatorem i koordynatorem ogólnopolskiej akcji jest Fundacja Wolność i Demokracja. Organizatorem lokalnym był Urząd Miasta Wysokie Mazowieckie. Do rywalizacji zgłosiło się 250 uczestników którzy startowali w wybranym przez siebie dystansie:

• 1963 metry (ok. 2 km) - 1 okrążenie,
• 4 km - 2 okrążenia
• 10 km - 5 okrążeń

Trasa biegu wyglądała następująco: start z ulicy Ludowej, w pobliżu pomnika kpt. Kazimierza Kamieńskiego - Huzara i jego żołnierzy, naprzeciw Miejskiego Ośrodka Kultury; następnie ulicą Armii Krajowej, przez Plac Odrodzenia do ulicy Długiej (skręt w prawo) i prosto (przez skrzyżowanie z ulicą Jagiellońską) do Rynku Piłsudskiego (od razu w prawo - przed Pomnikiem Niepodległości - Polskiej Organizacji Wojskowej) i ulicą Mystkowską (z przecięciem ulicy Ludowej) przez Rondo im. Prezydenta Kaczyńskiego w ulicę Szpitalną, następnie ulicą Sienkiewicza i prosto aleją przez Park im. Kiełczewskich do ulicy Mickiewicza - w prawo, przed Pomnikiem Armii Krajowej, do ulicy Ludowej, skręt w lewo, do Miejskiego Ośrodka Kultury.

Historia biegu:

W 2011 r. dzień 1 marca został ustanowiony świętem państwowym – Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Jest to święto, honorujące i upamiętniające żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944 – 1963 w obrębie przedwojennych granic RP.

W 2013 grupa pasjonatów i działaczy społecznych postanowiła zorganizować „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” w lesie koło Zalewu Zegrzyńskiego. Pierwsza edycja biegu miała charakter surwiwalowy a wzięło w niej udział 50 uczestników. Rok później, dzięki wielkiemu zaangażowaniu ludzi z Fundacji Wolność i Demokracja, która organizuje go do dzisiaj, bieg zaczął nabierać rozpędu i został przeniesiony w miejsce znane z późniejszych edycji w Warszawie – Park Skaryszewski. Pobiegło wtedy 1500 biegaczy! Od 2015 bieg ma charakter ogólnopolski i na stałe wpisuje się w kalendarz wydarzeń biegowych.

4 marca 2018

W 2017 roku w Biegu wzięło udział ok. 60 000 uczestników z 281 miast: 229 miast-partnerów, 6 miast zagranicznych (Wilno, Londyn, Nowy Jork, Chicago, Herdorf-Dermbach, Ingleburn), 41 miast (w ramach biegów garnizonowych) oraz 5 misji wojskowych za granicą (Kosowo, Afganistan, Irak, Kuwejt, Bośnia i Hercegowina), gdzie hołd Żołnierzom Wyklętym oddali nie tylko polscy żołnierzy, ale również żołnierze z USA, Węgier, Danii, Ukrainy itd.

W VI edycji Biegu Tropem Wilczym, która odbyła się 4 marca 2018 roku, ambicją organizatorów było zorganizowanie Biegu w ponad 280 miastach, gdzie Tropem Wilczym miało pobiec ok. 70 000 biegaczy. W ramach projektu odbył się tradycyjny bieg na 1963 metry (odwołanie do roku w którym zginął ostatni Żołnierz Wyklęty – Józef Franczak ps. Lalek) wspólny dla wszystkich miast, dodatkowo każdy z lokalnych partnerów uzupełnił scenariusz o dodatkowe dystanse, wydarzenia i atrakcje.

Opracował: Mariusz Piszczatowski
Zapraszamy do galerii!