W maju 2018 roku 20 osobowa grupa uczniów z klas drugich i trzecich technikum Centrum Kształcenia Zawodowego miała zawodową przygodę poza granicami naszego kraju. Tym razem udali się do portugalskich firm z branży mechanicznej i mechatronicznej. Było to możliwe dzięki udziałowi w programie „Europejski staż-nowy wymiar kształcenia zawodowego uczniów CKZ w Wysokiem Mazowieckiem” z projektu Erasmus+, współfinansowanego przez Unię Europejską.

Po przybyciu na miejsce uczniowie zamieszkali w hotelu Santo Andre w pobliżu miasteczka Povoa de Varzim, położonym nad Oceanem Atlantyckim. To właśnie w tej strefie uczęszczali oni na staż do warsztatów i zakładów, w których zdobywali kolejne doświadczenia w swoim fachu.Młodzież zdobyła bardzo cenne doświadczenie zawodowe i wiedzę na temat specyfiki poszczególnych stanowisk pracy i odmiennych od polskich standardów wykonywania usług mechanicznych i mechatronicznych.Podczas stażu uczniowie obserwowali organizację portugalskich przedsiębiorstw usługowych, sposoby zarządzania, zasady współpracy, zastosowanie nowoczesnych technologii i narzędzi, podejście do klienta, marketingowe strategie oraz sposoby budowania wizerunku firmy. Poszerzenie wiedzy i umiejętności zawodowych to nie jest jedyna korzyść z udziału w zagranicznych stażach. Dodatkowym ich atutem jest możliwość doskonalenia kompetencji językowych. Uczniowie uczyli się portugalskiego słownictwa branżowego i szlifowali język angielski.

Każdą wolną chwilę wykorzystywali na wymianę doświadczeń z uczestnikami innych projektów, nawiązywaniu nowych kontaktów, a także na spacery brzegiem oceanu.Pobyt w Portugalii został uatrakcyjniony wycieczkami do wielu ciekawych miejsc. Jako pierwsze z miast zwiedziliśmy Barcelos. Podziwialiśmy ciekawą architekturę miasta z licznymi zabytkami.Zobaczyli piękne, niepowtarzalne miejsca i zabytki, które znajdują się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Poznali także miejsca kultu, sanktuarium w Fatime- Sanktuarium Maryjne.

Stażyści w wolnym od pracy czasie zwiedzili również wiele miast i miasteczek: Barcelos, Guimaraes, Porto, Nazare, Braga, Bom Jesus, Sameiro.

Po powrocie uczniowie podzielili się swoimi wrażeniami z pobytu, nowymi umiejętnościami i świeżymi doświadczeniami z kolegami i koleżankami z klasy w czasie zajęć i praktyk zawodowych.

Staż w Portugalii był dla naszych uczniów nie tylko unikalną okazją do zdobywania wiedzy, nowych doświadczeń i umiejętności międzykulturowych, ale przede wszystkim zainspirował ich do poszerzenia horyzontów, pobudził do nieszablonowego myślenia oraz zdopingował do otwartości na nowe wyzwania w dorosłym życiu.

Serdeczność i otwartość Portugalczyków spotkała się z entuzjazmem naszych uczniów dając owocne efekty współpracy. Po trzytygodniowym stażu pracodawcy bardzo wysoko ocenili pracowitość i zaangażowanie uczniów, a stażyści zostali wyposażeni w nowe umiejętności i kwalifikacje zawodowe, które zostały potwierdzone dokumentem EUROPASS, stwarzającym im możliwość pracy na całym świecie.

Przejdź do galerii

cookies

Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci Twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!