W maju 2018 roku 20 osobowa grupa uczniów z klas drugich i trzecich technikum Centrum Kształcenia Zawodowego miała zawodową przygodę poza granicami naszego kraju. Tym razem udali się do portugalskich firm z branży mechanicznej i mechatronicznej. Było to możliwe dzięki udziałowi w programie „Europejski staż-nowy wymiar kształcenia zawodowego uczniów CKZ w Wysokiem Mazowieckiem” z projektu Erasmus+, współfinansowanego przez Unię Europejską.

Po przybyciu na miejsce uczniowie zamieszkali w hotelu Santo Andre w pobliżu miasteczka Povoa de Varzim, położonym nad Oceanem Atlantyckim. To właśnie w tej strefie uczęszczali oni na staż do warsztatów i zakładów, w których zdobywali kolejne doświadczenia w swoim fachu.Młodzież zdobyła bardzo cenne doświadczenie zawodowe i wiedzę na temat specyfiki poszczególnych stanowisk pracy i odmiennych od polskich standardów wykonywania usług mechanicznych i mechatronicznych.Podczas stażu uczniowie obserwowali organizację portugalskich przedsiębiorstw usługowych, sposoby zarządzania, zasady współpracy, zastosowanie nowoczesnych technologii i narzędzi, podejście do klienta, marketingowe strategie oraz sposoby budowania wizerunku firmy. Poszerzenie wiedzy i umiejętności zawodowych to nie jest jedyna korzyść z udziału w zagranicznych stażach. Dodatkowym ich atutem jest możliwość doskonalenia kompetencji językowych. Uczniowie uczyli się portugalskiego słownictwa branżowego i szlifowali język angielski.

Każdą wolną chwilę wykorzystywali na wymianę doświadczeń z uczestnikami innych projektów, nawiązywaniu nowych kontaktów, a także na spacery brzegiem oceanu.Pobyt w Portugalii został uatrakcyjniony wycieczkami do wielu ciekawych miejsc. Jako pierwsze z miast zwiedziliśmy Barcelos. Podziwialiśmy ciekawą architekturę miasta z licznymi zabytkami.Zobaczyli piękne, niepowtarzalne miejsca i zabytki, które znajdują się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Poznali także miejsca kultu, sanktuarium w Fatime- Sanktuarium Maryjne.

Stażyści w wolnym od pracy czasie zwiedzili również wiele miast i miasteczek: Barcelos, Guimaraes, Porto, Nazare, Braga, Bom Jesus, Sameiro.

Po powrocie uczniowie podzielili się swoimi wrażeniami z pobytu, nowymi umiejętnościami i świeżymi doświadczeniami z kolegami i koleżankami z klasy w czasie zajęć i praktyk zawodowych.

Staż w Portugalii był dla naszych uczniów nie tylko unikalną okazją do zdobywania wiedzy, nowych doświadczeń i umiejętności międzykulturowych, ale przede wszystkim zainspirował ich do poszerzenia horyzontów, pobudził do nieszablonowego myślenia oraz zdopingował do otwartości na nowe wyzwania w dorosłym życiu.

Serdeczność i otwartość Portugalczyków spotkała się z entuzjazmem naszych uczniów dając owocne efekty współpracy. Po trzytygodniowym stażu pracodawcy bardzo wysoko ocenili pracowitość i zaangażowanie uczniów, a stażyści zostali wyposażeni w nowe umiejętności i kwalifikacje zawodowe, które zostały potwierdzone dokumentem EUROPASS, stwarzającym im możliwość pracy na całym świecie.