W dniach 17–22 września 2018 roku, czterdziestu uczniów z podlaskich szkół ponadgimnazjalnych wzięło udział w wyjeździe edukacyjnym Śladami Bohaterów – szlakiem walk o Niepodległą. Projekt „Śladami Bohaterów” to coroczne wyjazdy edukacyjne do różnych miejsc pamięci związanych z historią Polski – zarówno na zachodzie Europy, jak i na Kresach Wschodnich II RP. W tym roku, białostocki oddział Instytutu Pamięci Narodowej zabrał młodzież na wyprawę przez Litwę, Łotwę i Białoruś. Szlak podróży wiódł przez cmentarze żołnierzy poległych w wojnie polsko-bolszewickiej, miejsca urodzenia wybitnych Polaków oraz ślady dawnej potęgi Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Wsparcie finansowe wyjazdu zapewniły starostwa powiatowe w Wysokiem Mazowieckiem, Augustowie, Grajewie, Siemiatyczach, Sokółce, a także urzędy miejskie w Siemiatyczach i w Suwałkach.

W tegorocznej edycji projektu Centrum Kształcenia Zawodowego ambasadorowało szkoły z terenu powiatu wysokomazowieckiego. Naszą szkołę reprezentowali: Adam Faszczewski (klasa III BF), Grzegorz Krajewski (III BF), Dariusz Wojno (III C), Kacper Grodzki (IV A) oraz pan Karol Głębocki (nauczyciel historii).

Pierwszego dnia naszego wyjazdu, w podwileńskiej miejscowości Krawczuny, oddaliśmy hołd żołnierzom Armii Krajowej poległym podczas Operacji „Ostra Brama”. Następnie odwiedziliśmy cmentarz na wileńskiej Rossie, gdzie złożyliśmy wieniec przy Mauzoleum Matki i Serca Syna marszałka Józefa Piłsudskiego. Uczniowie zapalili też znicze na grobach poległych żołnierzy walk 1918-1920, wojny obronnej 1939 roku i Operacji „Ostra Brama” 1944 r. Na zakończenie dnia przespacerowaliśmy się Wileńską Starówką, która wpisana jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Dzień drugi rozpoczął się od zwiedzenia stacji kolejowej w miejscowości Bezdany, gdzie w 1908 r. Organizacja Bojowa PPS dokonała brawurowego napadu na rosyjski pociąg przewożący pieniądze. Kolejnym przystankiem była wizyta w kościele w Powiewiórce, gdzie został ochrzczony Józef Piłsudski. Dalej udaliśmy się do Zułowa, miejsca urodzenia Marszałka Polski. Następną atrakcją było miasto Dyneburg na Łotwie (spotkanie z mieszkającymi tam Polakami oraz spojrzenie na twierdzę). Odwiedziliśmy też cmentarz w Ławkiesach, na którym znajdują się groby żołnierzy z 1 Pułku Piechoty Legionów poległych we wrześniu 1919 roku w czasie tzw. kampanii łatgalskiej.

Trzeciego dnia przekroczyliśmy granice łotewską-białoruską, rozpoczynając tym samym naszą podróż przez Białoruś. Rano zwiedziliśmy Brałsaw – główne miasto pojezierza brasławskiego, a następnie miasteczko Głębokie – gdzie mieszkał m.in. polski pisarz Tadeusz Dołęga-Mostowicz. Kolejnym etapem naszej podróży był cmentarz wojskowy w Dołhinowie, gdzie spoczywają m.in. żołnierze Wojska Polskiego polegli w 1920 roku. Dalej udaliśmy się do Chatynia, aby zobaczyć memoriał upamiętniający pacyfikację 618 wsi na terenie dzisiejszej Białorusi podczas II wojny. (Wybór Chatynia przez władze sowieckie na miejsce pamięci, spośród wielu podobnie zniszczonych miejscowości, był spowodowany przez podobieństwo nazwy "Chatyń" do "Katyń" – miał służyć dezinformacji na temat zbrodni katyńskiej.) Z Chatynia ruszyliśmy w kierunku Mińska. Pod Mińskiem znajdują się Kuropaty – miejsce ukrycia zwłok ofiar sowieckiego ludobójstwa z lat 30. i początku lat 40. ubiegłego wieku. (Prawdopodobnie ukryto tu także zwłoki ofiar Zbrodni Katyńskiej z tzw. listy białoruskiej.)

Czwartego dnia odwiedziliśmy Mińsk – stolicę Białorusi. Jednym z punktów docelowych była m.in. archikatedra, dawny dwór Wańkowiczów, Troickie Przedmieście, Wyspa Łez. Następnie zachwycaliśmy się architekturą zamków w Nieświeżu i w Mirze, które dawniej były własnością magnackiego rodu Radziwiłłów. Zamki te znajdujące się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Piąty dzień rozpoczął się od wizyty w Nowogródku, gdzie podziwialiśmy ruiny zamku, znanego z inwokacji „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. Później przychodzi kolej na kościół bardzo silnie związany z polskim dziedzictwem historycznym. W tym kościele król Władysław Jagiełło brał ślub z Zofią Holszańską, matką dwóch późniejszych królów Polski. Tam także ochrzczony został Adam Mickiewicz. Kolejnym miejscem które odwiedzamy jest cmentarz w Lidzie, gdzie spoczywają szczątki żołnierzy, poległych w wojnie polsko-bolszewickiej, a także lotnicy ze stacjonującego w Lidzie w okresie międzywojennym 5 Pułku Lotniczego. Następnie udajemy się do Wasiliszek, gdzie znajduje się dom-muzeum Czesława Niemena. Na zakończenie dnia zwiedzamy jeszcze Grodno i tamtejszy cmentarz farny, gdzie zapalamy znicze na grobach polskich żołnierzy.

Ostatniego dnia naszej podróży zwiedzaliśmy Różaną, gdzie znajdują się m.in. malownicze ruiny zamku Sapiehów; dawny folwark Mereczowszczyne – zrekonstruowany dworek, w którym urodził się Tadeusz Kościuszko; pałac w Skokach (miejsce urodzenia Juliana Ursyna Niemcewicza); Berezę Kartuską i twierdzę w Brześciu.