W 2019 roku świętujemy 100–lecie Polskiego Czerwonego Krzyża. Z tej okazji w Białymstoku w środę 8 maja odbyła się uroczysta konferencja zorganizowana przez podlaski oddział tej organizacji. Honorowi dawcy krwi oraz osoby zasłużone dla rozwoju idei Czerwonego Krzyża otrzymały odznaczenia.

W uroczystości uczestniczyli m.in. przedstawiciele władz miasta i województwa, Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, straży pożarnej i granicznej, policji, samorządowcy. Honorowi dawcy krwi otrzymali Złote, Srebrne i Brązowe Krzyże Zasługi, odznaki „Honorowy Dawca Krwi – Zasłużony dla Zdrowia Narodu”, a także Odznaki Honorowe PCK. Wśród wyróżnionych za wieloletnią, aktywną działalność na rzecz PCK „Medalami 100-lecia PCK” znalazł się także prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski. W jego imieniu medal odebrał zastępca prezydenta Zbigniew Nikitorowicz.

– Działalność prowadzona przez Polski Czerwony Krzyż jest nie do przecenienia. Dzięki tej wspaniałej organizacji ludzie potrzebujący pomocy otrzymują ją każdego dnia – powiedział Zbigniew Nikitorowicz.

Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, 18 stycznia 1919 r. pod patronatem Heleny Paderewskiej zwołano naradę wszystkich istniejących na ziemiach polskich organizacji kierujących się w działaniu ideałami Czerwonego Krzyża. Uczestnicy tej narady powołali Polskie Towarzystwo Czerwonego Krzyża, które w 1927 roku zmieniło nazwę na Polski Czerwony Krzyż. Pierwszym prezesem organizacji został książę Paweł Sapieha. Z Polskim Czerwonym Krzyżem związanych było wiele wybitnych postaci historii Polski.
Na Podlasiu w 1919 r., ze względu na toczące się wciąż wojny o wschodnią granicę Polski, działał jeszcze Amerykański i Rosyjski Czerwony Krzyż. W 1920 r. utworzono polskie struktury Czerwonego Krzyża z siedzibą przy ul. Warszawskiej 29 w Białymstoku. Budynek ten do czasów obecnych jest wojewódzkim ośrodkiem działalności czerwonokrzyskiej. Polski Czerwony Krzyż od początku należy też do międzynarodowej wspólnoty Czerwonego Krzyża.

Międzynarodowy Ruch Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca to globalna i niezależna sieć ponad 16 milionów wolontariuszy oraz 450 tysięcy pracowników. Jest obecny w ponad 190 krajach. Wolontariusze i pracownicy wspierają ponad 160 milionów potrzebujących na całym świecie. Swój wkład w tę działalność ma także Polski Czerwony Krzyż. W swej 100-letniej historii Polski Czerwony Krzyż był prekursorem w prowadzeniu szpitali, przychodni i ambulatoriów, stacji pogotowia ratunkowego (także lotniczego), stacji krwiodawstwa, ośrodków i domów pomocy społecznej, opieki domowej nad chorymi i samotnymi seniorami, edukacji zdrowotnej, szkolnictwa medycznego, wsparcia najuboższych i potrzebujących.
Obecnie Polski Czerwony Krzyż realizuje programy edukacyjne dla dzieci i młodzieży, wspiera i aktywizuje seniorów oraz honorowych krwiodawców, uczy pierwszej pomocy i bezpiecznych zachowań, prowadzi ratownictwo medyczne i pomoc humanitarną. W Polskim Czerwonym Krzyżu działa ponad 80 tysięcy wolontariuszy.

Podlaski Oddział Okręgowy Polskiego Czerwonego Krzyża w Białymstoku poprzez oddziały rejonowe w Białymstoku, Hajnówce, Łomży, Mońkach, Sokółce, Suwałkach i Zambrowie prowadzi działalność na terenie całego województwa podlaskiego.

Koordynator Honorowego Krwiodawstwa:
Mariusz Piszczatowski