W dniu 06.06.2019 roku uczniowie kształcący się w zawodzie technik mechanizacji rolnictwa i agrotroniki oraz technik rolnik uczestniczyli w spotkaniu szkoleniowym z obsługi i wykorzystania bezzałogowego statku powietrznego. Szkolenie odbyło się na terenie Stacji Doświadczalnej Oceny Odmian w Krzyżewie przy współpracy Urzędu Marszałkowskiego w Białymstoku. Spotkanie finansowane było ze środków budżetu województwa oraz Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich.

Podczas pokazu młodzież zapoznała się z działalnością Stacji, a także w praktyce zobaczyła jakie doświadczenia prowadzi SDOO. Dla uczniów to cenna informacja, ponieważ będą wiedzieć jakie odmiany można wykorzystać w przyszłości prowadzonych przez nich gospodarstwach rolnych. Ponadto pracownicy Stacji zaprezentowali sprzęt wykorzystywany do uprawy poletek doświadczalnych.

Dużym zainteresowaniem cieszył się pokaz drona. Bezzałogowe samoloty tzw. drony, to dzisiaj produkty niemal powszechnie dostępne, a zalety tych urządzeń doceniły firmy z branży rolniczej. W terenie młodzież została zapoznana z instrukcją obsługi oraz miała przyjemność samodzielnie skorzystać z tego nowoczesnego urządzenia.

Dziękujemy za miłe doświadczenie.

Joanna Śliwowska, Anna Pruszyńska