Ważnym elementem realizacji projektu Edutronix – interaktywny moduł edukacyjny do nauczania mechatroniki był wyjazd szkoleniowy do Włoch. Podmiotem odpowiedzialnym za realizację szkolenia był CIS Ośrodek Szkoleniowo – Doradczy z Reggio Emillia.

Pierwsze dwa dni szkolenia dotyczyły Europejskiego Systemu Transferu Osiągnięć w Kształceniu i Szkoleniu ECVET. Analizowaliśmy umiejętności zapisane w programie nauczania programowania mikrokontrolerów pod kątem dostosowania do Europejskich Ram Kwalifikacji w obszarze mechatroniki. Szkolenie prowadził starszy ekspert w zakresie edukacji i kształcenia dr. Claudio Dondi. Po dwóch dniach intensywnej pracy przyszedł czas na zasłużony odpoczynek. Sobota i niedziela przeznaczone były na zwiedzanie. Naszą podróż rozpoczęliśmy spacerem po zabytkowych ulicach i placach Reggio Emillia. Odwiedziliśmy Bolonię, Parmę. Mieliśmy okazję zobaczyć wiele zabytków świadczących o bogatej przeszłości Italii a także nowoczesną architekturę umiejętnie wkomponowaną w dziedzictwo przeszłości. W poniedziałek odbyła się Prezentacja Klubu Mechatronicznego. Prelegent opowiedział historię jego powstania i zasady jego funkcjonowania. Prezentując działalność gospodarczą regionu oraz firmy zrzeszone w Klubie udowodnił nam, że siłą napędową rozwoju jest nowoczesna gospodarka oparta na rozwoju systemów mechatronicznych. Po południu zwiedzaliśmy nowoczesną fabrykę silników spalinowych firmy KOHLER. Silniki najnowszej generacji są tam montowane przez roboty przemysłowe. Mogliśmy zobaczyć nie tylko proces montowania silników, ale także sprawdzanie poprawności procesów obróbki i montażu finalnego na specjalnych mechatronicznych stanowiskach badawczych. Niestety nie możemy pokazać czytelnikom tego co widzieliśmy na hali produkcyjnej ponieważ obowiązuje tam zakaz fotografowania i filmowania. Kolejne dwa dni szkolenia prowadził dr. Cesar Carrion ekspert z AIJU Centrum Badawczego i Technologicznego z Hiszpanii, nasz partner w realizacji projektu. Pierwszego dnia każdy z uczestników szkolenia miał za zadanie zbudować z dostarczonych komponentów robot, zaprogramować go i przetestować. Na podobnej zasadzie działają roboty mobilne w fabryce silników, które transportują silniki do badań i zatrzymują się przed napotkaną przeszkodą lub po dotarciu do miejsca docelowego. Drugiego dnia budowaliśmy z podzespołów elektronicznych różnego typu układy sterowania i programowaliśmy je przy użyciu ARDUINO. W czasie naszego wyjazdu odbyło się również spotkanie wszystkich partnerów projektu. Podsumowaliśmy dotychczasowe działania i doprecyzowaliśmy zadania do wykonania w najbliższych tygodniach i miesiącach. Wyjazd przyczynił się do poszerzenia wiedzy i zdobycia nowych umiejętności przez uczestników szkolenia. Był również okazją do wymiany doświadczeń i zobaczenia z bliska jak funkcjonuje nowoczesny przemysł maszynowy.