Praktyki zawodowe już za uczniami. Młodzież poznawała miejsca praktyk, właścicieli i współpracowników. Należy zaznaczyć, iż grupa została dobrze przygotowana do wyjazdu i przebiegu praktyk zagranicznych. Przed wyjazdem organizowane były liczne spotkania z koordynatorem projektu panią Renatą, gdzie wszelkie wątpliwości wyjaśniano na bieżąco. Ponadto przygotowanie językowe miało ogromne znaczenie już w pierwszych kontaktach z rzeczywistością w kraju goszczącym. Młodzież bardzo szybko przyzwyczaiła się do warunków i wymagań portugalskich partnerów i pracodawców. Musiała być punktualna, rzetelnie realizować zaplanowany program praktyk oraz pokonać to, co najtrudniejsze - barierę językową, a z tym było początkowo najtrudniej. Uczniowie codziennie wypełniali dzienniczki praktyk, w których dokumentowali ich przebieg, wykonywane czynności i nabyte umiejętności. Codzienne wieczorne spotkania z opiekunami integrowały na tyle grupę, iż wszelkie „niedogodności” były na bieżąco rozwiązywane. Do zadań opiekunów należały również wizyty w firmach, podczas których sprawdzane były warunki odbywania praktyk.

Technik mechanizacji rolnictwa i agrotroniki oraz technik chłodnictwa i klimatyzacji.

W okresie praktyk uczniowie klas trzecich swój staż odbywali w przedsiębiorstwach i warsztatach. Pod okiem swoich portugalskich opiekunów uczyli się obsługiwać, naprawić i diagnozować urządzenia, maszyny i narzędzia techniczne związane z chłodnictwem i klimatyzacją oraz z mechanizacją rolnictwa i agrotroniką. Pomagali w realizacji bieżących zadań oraz przygotowywali narzędzia niezbędne do wykonywania napraw i obsługi urządzeń technicznych. Realizując program praktyk chłopcy mogli również sprawdzić swoje umiejętności posługiwania się językiem angielskim oraz poczuć się przez moment członkami portugalskiej załogi.

Uczniowie swój staż zagraniczny odbywali w firmach położonych w okolicy przepięknego miasta Barcelos. Chłopcy każdego dnia pomagali pracownikom zakładów w ich codziennej pracy. Realizując powierzone zadania i zlecenia. W ciągu tygodnia młodzież odbywała praktyki zgodnie z harmonogramem, a popołudnia spędzała według własnego uznania – na basenie,, plaży, boisku piłki nożnej lub siatkówki, grając w bilard i „piłkarzyki”. W programie stażu był także zaplanowane wycieczki. Już drugiego dnia po pracy wybraliśmy się do Barcelos. Jest to miejscowość w dystrykcie Braga, leżąca nad rzeką Cavado. Udało nam się zobaczyć panoramę miasta z wieży widokowej, odwiedzić kościół Jezusa Ukrzyżowanego, przed którym znajduje się efektowny barokowy ogród. Później czekał nas krótki spacer do Paco dos Condes, czyli siedziby dawnych książąt Barcelos. Szczęściarze, którzy odbywali praktyki w tym mieście mieli okazję podczas sjesty odwiedzić słynny czwartkowy targ - Feira de Barcelos. W weekendy czekały na uczniów wycieczki do Bragi, Viana do Castelo, Porto, Bom Jesus do Monte, Guimaraes i Fatimy.

W organizację pobytu uczestników za granicą zaangażowana była portugalska organizacja Intercultural Association Mobility Friends, z którą realizujemy z powodzeniem już kolejny projekt. Tegoroczny projekt „Staże zagraniczne metodą na pogłębianie kwalifikacji uczniów w Centrum Kształcenia Zawodowego w Wysokiem Mazowieckiem” 2018-1-PL01-KA102-048931 realizowany był ze środków Erasmus +.