Jesienne Spotkanie z Matematyką i Fizyką na Uniwersytecie w Białymstoku

Głęboką wiarę w to, że matematyka i fizyka  może przydać się w życiu, przekonali się nasi uczniowie wyjeżdżając na wydział matematyki i fizyki Uniwersytetu w Białymstoku.  Liczną, bo 44 osobową grupą uczniowie z klas III i IV Technikum wybrali się  na naukową wyprawę w środę 27 listopada 2019 roku .

Na auli uniwersyteckiej wykład poprowadziła dr Anna Rybak . Jego celem było pokazanie młodzieży tych obszarów matematyki, z którymi  uczniowie nie zawsze miała okazję zetknąć się podczas realizacji obowiązkowego programu nauczania. Wykładowczyni opowiadała, posługując się licznymi przykładami dowodzenia twierdzeń. W czasie spotkania  zajęcia prowadzone były metodami aktywizującymi. Prowadząca  starała się wciągnąć w świat matematyki  jak najwięcej osób.

Wykład doświadczalny z fizyki prowadzili dr hab. Ryszard Geniusz. Dotyczył  on elektromagnetyzmu – uzupełniony był atrakcyjnymi doświadczeniami, co sprawia, że spotkanie cieszyło się zainteresowaniem . Pokaz między innymi dotyczył Prawa Coulomba, wyjaśniono czym są linie sił pola elektrycznego, zasady rozkładu ładunku na powierzchni przewodnika , jak wyglądają linie sił pola magnetycznego oraz dlaczego ich  połączone z obserwacjami fal elektromagnetycznych, są niezwykle ważne dla rozwoju naszej wiedzy o Wszechświecie. Dzięki zaprezentowanym eksperymentom, młodzież miała okazję przekonać się o słuszności obowiązujących zasad fizyki,
           Mam nadzieje, że poszerzenie wiedzy z matematyki i fizyki  będzie przydatne nie tylko w wykorzystaniu jej przy rozwiązywaniu zadań maturalnych,  ale także w życiu codziennym. Organizatorem spotkania z nauką była Pani Anna Borecka, opiekunami młodzieży była p. B. Roszkowska- Kopańska i p. Wanda Gardyszewska.  Być może następne spotkanie już wkrótce!