,,Wojewódzki konkurs o pszczelarstwie”

psz.jpg

W dniu 03 grudnia w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego w Białymstoku uczniowie naszej szkoły Marek Gawęda i Piotr Gierałtowski reprezentowali szkołę w Wojewódzkim Konkursie wiedzy o pszczelarstwie.

Jego celem jest zachęcanie młodego pokolenia do obserwowania i zainteresowania się życiem pszczoły miodnej, a także przybliżenie wiedzy z zakresu znaczenia produktów pszczelich dla zdrowia i życia człowieka.

Zmagania konkursowe polegały na rozwiązaniu przez uczestników testu składającego się z 30 pytań z zakresu pszczelarstwa.

Pszczoły zawsze były ważną i nieodłączną częścią ekosystemu, ale ze względu na postępującą degradację środowiska owady te są zagrożone. Nadmiernie, a często jednak niepotrzebne stosowanie chemicznych środków ochrony roślin okazało się szkodliwe dla życia pszczół i środowiska naturalnego. Albert Einstein powiedział, że po wyginięciu pszczół ludziom pozostaną jeszcze 3-4 lata egzystencji, dlatego ważne jest popularyzowanie wiedzy na temat tego gatunku.

Za udział w konkursie nasi uczniowie otrzymali upominki, a także nasiona roślin miododajnych, które upiększą środowiska życia człowieka.

Joanna Śliwowska