Zajęcia pozalekcyjne – BEZZAŁOGOWE STATKI LATAJĄCE

Od lutego 2019 roku trwają zajęcia pozalekcyjne dla uczniów w ramach projektu: „ CKZ - Ciekawe Kształcenie Zawodowe ”.Projekt ten realizowany jest w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020, Oś Priorytetowa III Kompetencje i kwalifikacje Działanie 3.3 Kształcenie zawodowe młodzieży na rzecz konkurencyjności podlaskiej gospodarki. Projekt współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. W zajęciach pozalekcyjnych- BEZZAŁOGOWE STATKI LATAJĄCE bierze udział 7 uczniów uczących się w zawodzie technik mechatronik. W ramach zajęć uczniowie zapoznali się z przepisami prawa lotniczego, omówione zostało bezpieczeństwo wykonywania lotów, które jest jedną z ważniejszych rzeczy w lotnictwie. Zwracana była uwaga na niebezpieczne sytuacje mogące wystąpić podczas lotów oraz metody aby tego uniknąć. Przedstawiono sposoby separacji statków powietrznych od ludzi, pojazdów, budynków i innych przeszkód.

Celem kolejnego modułu było zapoznanie z dziennikiem ustaw dotyczącym wykonywaniu lotów bezzałogowych. Omówione również zostały procedury ruchu lotniczego, które są wykorzystywane na lotniskach oraz poza nimi, poruszono kwestię klasyfikacji przestrzeni powietrznej.

Kolejną tematyką zajęć były różnice pomiędzy lotami profesjonalnymi a rekreacyjnymi.

Na wykonywanie lotów profesjonalnych są obowiązkowe:

• Tabliczki znamionowe z nazwą podmiotu będącego właścicielem
  • Światła ostrzegawcze w nocy
  • Kamizelka ostrzegawcza
  • System FailSafe
  • Instrukcja operacyjna podmiotu
  • Świadectwo kwalifikacji

Loty rekreacyjne można wykonywać w zasięgu wzroku i na otwartej przestrzeni oraz bez świadectw kwalifikacji i tak to wygląda….