Kurs modelowania i druku 3D

Kurs był realizowany w ramach projektu „CKZ - Ciekawe Kształcenie Zawodowe”. Program realizowany jest w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020, Oś Priorytetowa III Kompetencje i kwalifikacje Działanie 3.3 Kształcenie zawodowe młodzieży na rzecz konkurencyjności podlaskiej gospodarki.

W ramach kursu została zakupiona drukarka PRUSA i3 MK3S, materiały eksploatacyjne
i dostęp dla 10 uczniów Technikum im. Armii Krajowej z klasy drugiej kształcących się w zawodzie technik mechatronik na platformie e-learning do Kursu Modelowanie i Drukowanie 3D. Uczniowie pod nadzorem nauczyciela p. Andrzeja Białobrzeskiego realizowali kurs metodą e-learning, który składał się z następujących modułów:

• technologie druku 3D,
  • konstrukcje drukarek 3D,
  • drukarka Priusa i3 – omówienie budowy,
  • materiały do druku 3D – filamenty,
  • podstawy modelowania 3D pod wydruki,
  • omówienie wybranego slicera,
  • pierwsze wydruki 3D,
  • portale z modelami 3D,
  • częste problemy z wydrukami,
  • prace związane z samodzielnym serwisem drukarki.

Po pozytywnie zdanych testach po każdym z modułów, wszyscy uczestnicy kursu uzyskali certyfikat ukończenia szkolenia. Następnym etapem było opracowanie modelu 3D do druku, czyli narysowaniu przedmiotu w programie Solig Edge i opracowaniu gcodu w slicerze. Podsumowaniem kursu był wydruk przedmiotu na drukarce 3D.