W dniu 14 października 2016 r., w siedzibie Centrum Kształcenia Zawodowego w Wysokiem Mazowieckiem, odbyło się Międzynarodowe Spotkanie przedstawicieli projektu o nazwie: EDUTRONIX – Interaktywny moduł edukacyjny do nauczania mechatroniki. Projekt realizowany jest w ramach programu Erasmus+, akcja kluczowa 2 (KA2): Współpraca na rzecz innowacji i wymiany dobrych praktyk, akcja: partnerstwa strategiczne, sektor: Partnerstwa strategiczne na rzecz kształcenia i szkoleń zawodowych.

Spotkanie było kolejnym z kilkunastu wydarzeń zaplanowanych w trakcie dwuletniej współpracy. Jego głównym celem było podsumowanie minionego roku, omówienie postępu prac oraz wyników podjętych aktywności przez kadrę zaangażowanych instytucji oraz zaplanowanie działań na następny finalny rok projektu. Podczas spotkania omówiono następujące zagadnienia:
1. Zatwierdzono pierwsze trzy rezultaty dotyczące:
- projektu modelu do nauczania mechatroniki (z bieżącym dostępem on-line);
- opracowania założeń wykorzystania modelu pod kątem naukowym w zakresie nauczania mechatroniki;
- projektu użyteczności modelu w przedsiębiorstwach;
2. Przedyskutowano plan realizacji trzech następnych rezultatów tj.:
- oprogramowanie i modelowy zestaw założeń do nauczania zawodowego z użyciem modelu;
- przygotowanie interaktywnego modułu i dokumentacji technicznej;
- innowacyjny program zastosowania interaktywnego modułu edukacyjnego w mechatronice.
3. Partner z Hiszpanii zaprezentował samochód zbudowany na module ARDUINO, który będzie podstawą do realizacji zadań praktycznych w ramach projektu EDUTRONIXA.

Na zakończenie każdy z partnerów docenił zaangażowanie poszczególnych grup, wysoką wartość przygotowanych prezentacji oraz różnorodność zaproponowanych metod i środków. W czasie mijającego roku odbyło się dziewięć międzynarodowych spotkań z czego cztery poza granicami kraju czyli we Włoszech i Hiszpanii. Więcej informacji znajduje się na stronie Centrum Kształcenia Zawodowego www.ckzwm.edu.pl w zakładce „Projekty” pod nazwą „EDUTRONIX”. Informacje i aktualności na temat projektu można także śledzić na międzynarodowej stronie projektu: www.edutronix.eu, a także na stronie polskiej: www.ckzedu.pl.

Podsumowując mijający rok trwania projektu należy podkreślić, że był on dla wszystkich Partnerów czasem wytężonej pracy. Spotkania umożliwiły poznanie potrzeb i oczekiwań dotyczących kształcenia zawodowego w dziedzinie mechatroniki i wypracowanie szczegółów dalszych działań. Posiedzenia zaowocowały wieloma pomysłami i wnioskami, które będą wdrażane w następnym etapie prac projektowych. Mamy nadzieję, że rezultaty naszych działań zostaną docenione przez uczniów i wpłyną motywująco w zakresie zdobywania wiedzy mechatronicznej. Dzięki projektowi uda nam się wzbudzić w nich entuzjazm zawodowy, kreatywność i przedsiębiorczość , a to z kolei przyczyni się do podniesienia jakości kształcenia zawodowego. Nauczyciele biorący udział w projekcie zdobędą nowe kompetencje i doświadczenie. Ale to jeszcze nie koniec. Nadchodzący rok będzie kolejnym rokiem realizacji projektu jeszcze bardziej wytężonej pracy i mamy nadzieję że zakończy się stu procentowym sukcesem.

Opracował:Krzysztof Łuniewski