akt_tab1.jpg

Rządowy Program „Aktywna tablica”

Wiele aktywności szkoły, które wcześniej wykonywaliśmy, z konieczności przeniosło się do sieci. Umiejętność wykorzystywania cyfrowych rozwiązań okazała się w tym czasie kluczowa i umożliwiała sprawne poruszanie się w środowisku online. Edukacja zdalna pokazała też, jak ważne jest odpowiednie podejście i otwartość na nowe technologie.

W związku z tym przystąpiliśmy do rządowego programu rozwijania szkolnej infrastruktury oraz kompetencji uczniów i nauczycieli w zakresie technologii informacyjno-komunikacyjnych „Aktywna tablica”. W wyniku tych działań otrzymaliśmy finansowe wsparcie na zakup 5 laptopów, które są wykorzystywane do kształcenia na odległość.

Program opiera się na założeniu, że jednym z zasadniczych zadań współczesnej szkoły jest  wykorzystanie w procesie dydaktycznym najnowszych technologii, przygotowujących uczniów do życia w społeczeństwie informacyjnym oraz na założeniu, że rozwój kompetencji uczniów w tym zakresie powinien dokonywać się w nowocześnie wyposażonej szkole.

lek_ent_2.png

W związku z udziałem w projekcie „Aktywna tablica” przystąpiliśmy również do realizacji projektu cyfrowego „Lekcja: Enter” – programu szkoleniowego, który ma kluczowe znaczenie dla podnoszenia jakości kształcenia oraz zwiększania udziału technologii informacyjno-komunikacyjnych w procesie edukacyjnym. Projekt realizowany jest ze środków unijnych przez Fundację Orange, Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego i Instytut Spraw Publicznych.

Cel projektu to podnoszenie kompetencji cyfrowych nauczycieli i zwiększenie udziału technologii informacyjno-komunikacyjnych w procesie dydaktycznym. Jednym z kluczowych założeń przedsięwzięcia jest także przygotowanie pedagogów do tworzenia własnych i korzystania z różnego rodzaju e-materiałów.

Każdy nauczyciel uczestniczący w projekcie „Lekcja: Enter” odbędzie 40-godzinne szkolenie, opracuje dwa scenariusze zajęć z wykorzystaniem TIK oraz przeprowadzi na ich podstawie zajęcia w szkole. Uczestnicy szkoleń będą mieli dostęp do specjalnej platformy edukacyjnej, skorzystają z webinariów oraz tutoriali, które przybliżą im sposoby wykorzystania różnych narzędzi i aplikacji w codziennej pracy z uczniami.