Zdobyte uprawnienia F-gazowe przez uczniów CKZ

W ramach realizacji kursu umożliwiającego zdobycie kwalifikacji F-gazy przewidzianym dla 10 uczniów kl. III i IV kształcących się w zawodzie technik chłodnictwa i klimatyzacji w drugim kwartale roku 2021 zostały podjęte działania prowadzące do zorganizowania egzaminu dla 10 uczniów. Kurs możliwy był dzięki realizacji projektu w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020, Oś Priorytetowa III Kompetencje i kwalifikacje Działenie 3.3 Kształcenie zaodowe młodziieży na rzecz konkurencyjności podlaskiej gospodarki. Projek współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramch Europejskiego Funduszu Społecznego.Z uwagi na ograniczoną liczbę podmiotów prowadzących tego typu szkolenia i egzaminy akredytowane przez Urząd Dozoru Technicznego egzamin został przeprowadzony na Wydziale Mechanicznym Politechniki Białostockiej. Składał się z dwóch części teoretycznej i praktycznej. Warunkiem przystąpienia do części praktycznej było uzyskanie wyniku pozytywnego z części teoretycznej. W części teoretycznej uczniowie rozwiązywali test sprawdzający ich wiedzę z zakresu ogólnych przepisów prawnych oraz budowy urządzeń i instalacji zawierających substancje kontrolowane i f-gazowe. Po pozytywnym wyniku z części teoretycznej uczniowie indywidualnie przystąpili do wykonywania zadania praktycznego z wykorzystaniem urządzeń z zakresu instalacji, obsługi, konserwacji, naprawy, odzysku, kontroli szczelności urządzeń i instalacji zawierających f- gazy. W wyniku przeprowadzonego egzaminu wszyscy przystępujący uczniowie uzyskali certyfikaty dla personelu dokonującego kontroli szczelności, odzysku, instalowania, konserwacji lub serwisowania, demontażu, czyli wszystkich czynności dotyczących postępowania z  fluorowanymi gazami cieplarnianymi w odniesieniu do wszystkich stacjonarnych urządzeń chłodniczych, klimatyzacyjnych i pomp ciepła oraz agregatów chłodniczych w samochodach ciężarowych i przyczepach chłodniach oraz odzysk f-gazów i substancji kontrolowanych ze stacjonarnych i ruchomych urządzeń chłodniczych i klimatyzacyjnych  i pomp ciepła zawierających fluorowane gazy cieplarniane. Uzyskane certyfikaty ułatwią uczniom podjęcie atrakcyjnej pracy po ukończeniu szkoły.

fgazy1.jpg   fgazy2.jpg