14 PAŹDZIERNIKA - DZIEŃ NAUCZYCIELA

Już po raz drugi pandemia nam nie pozwala świętować tego święta w pełnym składzie: dyrekcji, nauczycieli, uczniów oraz pracowników administracji i obsługi.

Przygotowania do uroczystego apelu były w trakcie. Ćwiczyliśmy piosenki i taniec. Dekoracje były już gotowe. Covid jednak pokrzyżował nam nasze plany.

Oto słowa ze scenariusza kierowane do dyrekcji, nauczycieli, wszystkich pracowników:

Drodzy Nauczyciele i Wychowawcy, wszyscy pracownicy szkoły w DNIU WASZEGO ŚWIĘTA pragniemy Wam wszystkim złożyć najserdeczniejsze życzenia, abyście byli zdrowi, zadowoleni z pracy, którą wykonujecie, zadowoleni z nas.- uczniów.

Nie zaznawajcie kłopotów i trosk, bądźcie pogodni i uśmiechnięci.

Niech się spełnią Wasze marzenia dotyczące życia osobistego i zawodowego.

Trudno znaleźć słowa, które byłyby dość piękne, aby podziękować Wam drodzy nauczyciele za pracę, poświęcenie, serce i miłość.

Nasze podziękowanie to wdzięczność, to obietnica, że dzięki Wam wyrośniemy na wartościowych ludzi.

Krótka Historia Komisji Edukacji Narodowej.

248 lat temu, 14 października 1773 r., Sejm powołał Komisję Edukacji Narodowej, obok Konstytucji 3 maja największe osiągnięcie polskiego oświecenia.

KEN stworzyła program powszechnego nauczania tak rewolucyjny, że stał się podstawą podobnych systemów w całej Europie.

W obliczu pierwszego rozbioru sejm 1773 r. podjął wysiłek reformy państwa, obejmujący również zmianę systemu kształcenia. Do realizacji tego celu powołano Komisję Edukacji Narodowej.

Była to jedna z pierwszych w Europie państwowa instytucja oświatowa.

Komisji Edukacji Narodowej udało się stworzyć jednolity system szkolnictwa, zreformować uniwersytety i opracować zbiór przepisów szkolnych. Komisja zajęła się domowym kształceniem dziewcząt, a także zainicjowała powstanie sieci szkół parafialnych dla chłopów.

Powołane przez nią Towarzystwo do Ksiąg Elementarnych zreformowało programy i metody nauczania, wydało nowoczesne podręczniki. Kształcenie miało dawać praktyczne umiejętności, dlatego ograniczono nauczanie łaciny, a wprowadzono przedmioty przyrodnicze, fizykę, historię, geografię, a także elementy nauk rolniczych i medycznych.

Działalność Komisji Edukacji Narodowej została uznana za jedno z największych osiągnięć kulturalnych Polski w czasach oświecenia, a jej patriotyczno-obywatelskie wychowanie dało pozytywne efekty zwłaszcza w dobie zaborów.

Od tej pory dzień 14 października uznawany jest jako święto szkoły, powszechnie nazywane Dniem Nauczyciela.