Apel z okazji Święta Niepodległości

Corocznie, 11 listopada, obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości. Data ta jest datą umowną, przyjętą jako oficjalny Dzień Niepodległości w 1937 r. Nawiązuje ona do terminu zakończenia I wojny światowej w 1918 r. i odzyskania niepodległości przez Polskę po 123 latach zaborów. To właśnie 11 listopada podpisano rozejm w Compiègne, który ostatecznie potwierdził klęskę Niemiec w wojnie, do Polski zaś w tym czasie powrócił Józef Piłsudski, któremu Rada Regencyjna przekazała naczelne dowództwo nad podległym jej Wojskiem Polskim. Niestety, Polacy niezbyt długo mieli okazję celebrować to święto, ponieważ już w 1945 r., po zakończeniu II wojny światowej, zostało ono zniesione przez władze komunistyczne i przywrócono je dopiero w 1989 r.

Z tej okazji, 10 listopada odbył się w naszej szkole okolicznościowy wykład poświęcony 103. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Prelekcję przygotował i wygłosił p. Karol Głębocki, nauczyciel historii. Przed wykładem społeczność szkolna odśpiewała Mazurka Dąbrowskiego – tym samym włączyliśmy się do akcji „Szkoła do Hymnu”. Po zakończonej prelekcji uczniowie samorządu szkolnego złożyli kwiaty i zapalili znicze przy Pomniku Marszałka Józefa Piłsudskiego i poległych w walkach o niepodległość w latach 1919-1920 (zwanego popularnie Pomnikiem POW), Pomnikiem Ofiar Rządów Totalitarnych oraz Pomnikiem ku czci Kazimierza Kamieńskiego „Huzara” i jego żołnierzy.

14 Kopiowanie

4 Kopiowanie