eras1.png  Tydzień UZ   alter1.png

Konferencja podsumowująca projekt AlterDrive Kształcenie zawodowe w dobie intensywnego postępu technicznego i technologicznego

W dniu 17 października 2019 roku Centrum Kształcenia Zawodowego w Wysokiem Mazowieckiem było gospodarzem i organizatorem międzynarodowej konferencji podsumowującej dwuletni projekt AlterDrive sfinansowany ze środków Komisji Europejskiej w ramach programu Erasmus+.  Wydarzenie to, pod hasłem „Kształcenie zawodowe w dobie intensywnego postępu technicznego i technologicznego”, zorganizowane było w ramach Europejskiego Tygodnia Umiejętności Zawodowych. Ideą spotkania było zaprezentowanie i upowszechnianie efektów zrealizowanego projektu. Oficjalne rozpoczęcie międzynarodowej konferencji swoją obecnością uświetnili  zaproszeni goście – przedstawiciele władz samorządowych i wojewódzkich, przedstawiciele renomowanych firm z branży motoryzacyjnej, dyrektorzy, uczniowie i nauczycieli oraz delegacje z czterech krajów Europy -Czech, Litwy, Hiszpanii i Polski.

Na początku Pan Józef Sokolik Dyrektor Centrum Kształcenia Zawodowego otworzył konferencję, przywitał Gości, oraz podsumował intensywne działania w okresie dwóch lat trwania programu przedstawiając prezentację na temat projektu AlterDrive. W pierwszym panelu Pan Sebastian Tyszko nauczyciel Centrum Kształcenia Zawodowego zaprezentował informacje na temat 4 edycji Europejskiego Tygodnia Umiejętności Zawodowych. Następnie Pan Ryszard Kuliński przedstawiciel Centrum Edukacji Nauczycieli w Białymstoku opowiedział zgormadzonym Gościom na temat programu nauczania i jego realizacji jako gwarancji jakości kształcenia i przygotowania do egzaminu. Pierwszy panel konferencji zakończył Pan Janusz Grądzki przedstawiciel światowego lidera w dziedzinie elektromobilności firmy Engie. Prelegent przedstawił zebranym koncepcję rozwoju elektromobilności w Polsce i jego uwarunkowania techniczne.

Podczas przerwy kawowej uczestnicy spotkania mieli możliwość obejrzenia i zapoznania się z samochodem elektrycznym Audi E-tron dzięki uprzejmości Autoryzowanego Dealera Volkswagena i Audi – Sieńko i Syn.

Drugi panel rozpoczął się wystąpieniem Pana Michała Średzińskiego przedstawiciela Perfect Project czyli jednego z naszych Partnerów projektowych, który przybliżył tematykę 6 rezultatów realizowanych w projekcie AlterDrive. Z dużym zainteresowaniem spotkało się wystąpienie Pana Krzysztofa Łuniewskiego nauczyciela i przedstawiciela lidera projektu Centrum Kształcenia Zawodowego. Zaprezentował on jedno z głównych narzędzi wypracowanych w projekcie czyli Platformę edukacyjną AlterDrive. Osoby obecne na konferencji miały możliwość wzięcia udziału w quizie poprzez jedno z narzędzi projektowych - Kahoot na temat alternatywnych pojazdów samochodowych. Zwycięzca został obdarowany atrakcyjnym upominkiem. Na koniec drugiego panelu Pan Cesar Carrion przedstawiciel firmy AIJU jednego z Partnerów projektu miał wykład na temat rozwoju technologii wirtualnej rzeczywistości. Opowiedział także o drugim narzędziu wypracowanym w ramach projektu czy aplikacji w technologii VR do nauki o alternatywnych napędach pojazdów samochodowych. Przez cały czas trwania konferencji uczestnicy mieli możliwość testowania tej aplikacji.

Po dwóch bardzo ciekawych panelach wszyscy uczestnicy udali się na pyszny lunch przygotowany przez nauczycieli i uczniów kształcących się w zawodzie kucharz.

Wizyta zgromadzonych gości, była również dobrą okazją do przedstawienia bazy dydaktycznej Centrum Kształcenia Zawodowego. Zaprezentowaliśmy pomoce naukowe i nowoczesne pracownie wyposażone między innymi w roboty mobile, stanowiska elektropneumatyki i elektrohydrauliki, sterowniki PLC, drony, trenażer do nauki o obrabiarkach CNC, stanowiska dydaktyczne z motoryzacji, drukarkę 3D, system geometrii kół 3D, system BMS (system zarządzania budynkiem) czy ścieżkę diagnostyczną na Stacji Kontroli Pojazdów.

Na koniec tego niezwykle ciekawego i obfitującego w wiele ciekawych wydarzeń dnia był czas na dyskusje, wnioski i podsumowanie konferencji. Wszyscy  z dużym uznaniem wypowiadali się o zrealizowanym przez szkołę projekcie oraz wielowymiarowej długoletniej współpracy międzynarodowej prowadzonej przez CKZ. Wprawdzie projekt Alter Drive dobiega końca, ale to przecież nie koniec współpracy międzynarodowej, mamy dalsze plany związane z podjęciem podobnych działań w przyszłości.

Przejdz do Agendy

log1.jpg