Uczniowie w Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni
W miesiącu marcu uczniowie szkół ponadpodstawowych z Wysokiego Mazowieckiego odwiedzili Akademię Marynarki Wojennej w Gdyni. Inspiratorem wyjazdu był kpt. żw. Zbigniew Sulatycki, który jest synem ostatniego starosty wysokomazowieckiego z przed II wojny światowej. W jego imieniu burmistrz miasta Jarosław Siekierko poprosił dyrektora Centrum Kształcenia Zawodowego w Wysokiem Mazowieckiem o zorganizowanie tego wyjazdu.
W wyjeździe uczestniczyli uczniowie z Zespołu Szkół Zawodowych im. Stanisława Staszica, Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Policealnych im. Króla Kazimierza Jagiellończyka oraz Technikum im. Armii Krajowej Centrum Kształcenia Zawodowego w Wysokiem Mazowieckiem.
Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni zaplanowała niezwykle interesująco czas pobytu. Uczniowie mieli okazje zapoznać się z ofertą edukacyjną i działaniami podejmowanymi przez uczelnię. Mogli też zasmakować elementów życie uczelnianego.
Pierwszego dnia nasza młodzież zwiedziła wyjątkowe obiekty: żaglowiec szkolny "Dar Pomorza" oraz bohaterski okręt z czasów II wojny światowej "ORP Błyskawica". W kolejnym dniu wycieczki uczniowie uczestniczyli w spotkaniu z rektorem - komendantem AMW, kontradmirałem prof. dr hab. Tomaszem Szubrychtem oraz kmdr Andrzejem Ogrodnikiem – dowódcą 3 Flotylli MW – który urodził się i uczył w Wysokiem Mazowieckiem.
Po spotkaniu uczciliśmy pamięć Oficerów Marynarki Wojennej pomordowanych przez władze komunistyczną na cmentarzu Marynarki Wojennej na Oksywiu. Dzięki Urzędowi Morskiemu w Gdyni przepłynęliśmy przez zatokę Gdańską na Westerplatte. Tam złożyliśmy kwiaty i zapaliliśmy znicze pod pomnikiem żołnierzy, którzy w 1939 r stawili bohaterski opór niemieckiej agresji. Kolejnym etapem była Stocznia Remontowa w Gdańsku. Przepływając kanałami stoczniowymi podziwialiśmy olbrzymie statki naprawiane i budowane w dokach remontowych. W siedzibie Stoczni zapoznaliśmy się z jej historią i planami rozwojowymi.
Szczególnie interesujący był trzeci dzień wycieczki w którym, mieliśmy okazję zapoznać się z pracowniami symulacyjnymi wykorzystywanymi do celów dydaktycznych przez uczelnię. Mogliśmy poznać atmosferę okrętu podwodnego KOBBEN, poczuć się prawdziwymi dowódcami okrętu na mostku nawigacyjnym oraz w pracowni manewrowania okrętem zapoznać z tajnikami sterowania jednostkami pływającymi. Ciekawym doświadczeniem była też możliwość sprawdzenia swoich umiejętności strzeleckich na wirtualnej strzelnicy Śnieżnik. Po tych zajęciach niektórzy z uczniów deklarowali chęć podjęcia nauki na uczelni.
W każdym dniu pobytu cała grupa uczestniczyła w porannej mszy świętej sprawowanej przez księdza kapelana MW w Kościele Garnizonowym.
Ostatnim etapem wycieczki było spotkanie zorganizowane przez Komendę Wojewódzką Policji w Gdańsku w ramach którego, młodzież uczestniczyła w prezentacji wyposażenia policji i straży pożarnej oraz w pokazie technik samoobrony. Tu uczniowie mieli możliwość spotkać się z kpt. ż.w. Zbigniewem Sulatyckim oraz Wojewodą Pomorskim Dariuszem Drelich, Komendantem Wojewódzkim Policji w Gdańsku nadinsp. Andrzejem Łapińskim, Pomorskim Komendantem PSP nadbryg. Piotrem Sochą i wielu innymi ważnymi osobami z terenu województwa Pomorskiego.
Wycieczka była olbrzymim przeżyciem dla każdego z jej uczestników. Pragniemy serdecznie podziękować tym wszystkim, którzy umożliwili uczniom naszych szkół przeżyć niezapomnianą przygodę z Marynarka Wojennej. Dziękujemy panu kpt. ż.w. Zbigniewowi Sulatyckiemu a także władzom uczelni panu komedantowi kontradmirałowi Tomaszowi Szubrychtowi oraz kanclerzowi komandorowi Markowi Drygasowi oraz wszystkim oficerom MW którzy towarzyszyli naszej grupie.