Konkurs.docx page 0001

 Konkurs na recenzję książki.docx page 0001

 

 

 

 

Narodowe czytanie baner.jpg

Narodowe czytanie

„Ballad i romansów” Adama Mickiewicza

W poniedziałek  5 września br.  biblioteka szkolna włączyła się do kolejnej edycji  Narodowego Czytania, której celem jest promowanie dzieł literatury polskiej. Akcja Narodowego Czytania organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. 

Uczniowie klasy III Branżowej Szkoły I Stopnia z podziałem na role czytali  ballady i romanse Adama Mickiewicza. Młodzież odczytała między innymi ballady: ,,Romantyczność’’, ,,Świtezianka’’ i  ,,Świteź’’, które pozwoliły przenieść się w tajemniczy świat rusałek, zjaw, legend, mrocznej przyrody  i niespełnionej romantycznej miłości. Poeta na tle nastrojowej przyrody wykreował fascynujący i wyjątkowy świat pełen uczuciowości, fantazji i ludowej moralności. Wiersze tego cyklu są znane i popularne, a ich współczesne znaczenie dla polskiej kultury jest bardzo istotne.

Bieżący rok jest rokiem romantyzmu – 1822 rok uznaje się za początek tej ery literackiej w Polsce, rozpoczętej wydaniem „Ballad i Romansów” Adama Mickiewicza. Teksty z tego zbioru uczniowie znają ze szkoły podstawowej, a teraz, na poziomie średnim, spotykają się z nimi ponownie, w trakcie Narodowego Czytania. Akcja jest  świetną okazja, by nie tylko powrócić do twórczości wieszcza, ale też promować czytelnictwo wśród młodzieży.

 

Narodowe czytanie Kopiowanie

 

 

 

czytam.jpg

 

UPOLUJ SWOJĄ KSIĄŻKĘ

Nasza szkoła została zakwalifikowana została do ogólnopolskiego projektu „Upoluj swoją książkę”, dzięki któremu wszyscy uczniowie mogą za darmo przeczytać 12 bestsellerowch e-booków i audiobooków. 31 października na korytarzach Szkoły oraz w bibliotece szkolnej pojawiły się plakaty z tytułami książek i kodem QR, który umożliwi korzystanie z darmowego czytania. Po zeskanowaniu kodu QR przy pomocy smartfona każdy uczeń otrzyma na miesiąc darmowy dostęp do książek w formacie e-booka i audiobooka. Akcja potrwa od 02.11 do 30.11 2017 roku.

W ramach akcji zorganizowany został konkurs na najlepszy spot promujący czytelnictwo, w którym do wygrania będą atrakcyjne nagrody dla uczniów oraz szkoły.

Honorowy Patronat nad projektem objęło Ministerstwo Edukacji Narodowej. Do pilotażowej odsłony akcji zaproszonych zostało tysiące szkół oraz najpopularniejsi polscy youtuberzy. Akcja jest organizowana z inicjatywy Instytutu Książki w Krakowie oraz platformą e-bookową Woblink.com, które z ogromnym sukcesem od czterech lat realizują ogólnopolską akcję promującą czytelnictwo „Czytaj PL”, obejmującą dotychczas swoim zasięgiem kilkanaście największych polskich miast.

Celem akcji, oprócz wykorzystania nowych technologii w promocji czytelnictwa, jest popularyzacja różnych form książki elektronicznej, a przede wszystkim kreowanie mody na czytanie wśród młodzieży oraz ukazanie czytelnictwa jako atrakcyjnej formy spędzania wolnego czasu.

 

 

UPOLUJ SWOJĄ KSIĄŻKĘ W SZKOLE

Co to jest Czytaj PL i jak mogę z tego korzystać?


Czytaj PL to największa w Polsce akcja promująca czytanie. W wybranych miesiącach w największych miastach Polski już od kilku lat pojawiają się nośniki reklamowe, na których znajdują się kody QR. Ich zeskanowanie pozwala na czytanie za darmo wybranych publikacji.


Przez cały listopad można za darmo wypożyczać e-booki oraz audiobooki. Nasza szkoła jest jedną z wielu placówek w kraju, które biorą udział w akcji promującej czytanie.


Jak uczniowie CKZ promują akcję czytaj.pl!

Akcja ma charakter bezpłatnej wypożyczalni bestsellerowych e-booków i audiobooków. Przez cały listopad można za darmo wypożyczać e-booki oraz audiobooki. Nasza szkoła jest jedną z wielu placówek w kraju, które biorą udział w akcji promującej czytanie. Szczegółowe informacje o akcji i odpowiedzi na więcej pytań znajdziesz na czytajPL.pl.

Zapraszam do udziału w akcji!


JEŻELI ZECHCESZ – KULTURA BĘDZIE Z TOBĄ.
DOŁĄCZ DO NAS!


Kultura na Widoku, pokazuje, że istnieje szansa na to, by uczciwie, tanio, a czasem bezpłatnie mieli możliwość ściągnąć i przeczytać książkę, obejrzeć film, posłuchać dobrej muzyki.

Na Portalu Kultura na Widoku znajduje się dostęp do około 30 opublikowanych utworów. Dostęp jest możliwy poprzez kody kody QR i linki. Zachęcają one do wejścia na stronę projektu. Można z nich korzystać przy użyciu Internetu z własnego telefonu.

Informacje o projekcie oraz BEZPŁATNY DOSTĘP DO UTWORÓW:
http://www.kulturanawidoku.pl


Ambasador akcji Czytaj PL


W tym roku już po raz drugi wraz z Instytutem Książki zaprosiliśmy uczniów naszej szkoły, aby pomogli promować czytelnictwo!
Udało się. Jednego z naszych uczniów spotkało wyróżnienie. Kalinowski Piotr uczeń klasy II BF znalazł się w gronie Ambasadorów akcji Czytaj PL. To część największej akcji, do której włączyła się nasza szkoła, promującej czytelnictwo w Polsce pod hasłem ,,Upoluj swoją książkę”. Honorowy Patronat nad nim objęło Ministerstwo Edukacji Narodowej. W ramach projektu otrzymaliśmy plakaty z okładkami 12 książkowych bestsellerów z kodem QR. Po jego zeskanowaniu, przy pomocy smartfona , uczniowie otrzymują darmowy dostęp do książek w formie e-booka i audiobooka. Dodatkowo Ambasador akcji otrzymał koszulkę Czytaj PL z dostępem do 12 bestsellerów, by promować czytanie w szkole oraz wśród swoich znajomych. Akcja trwa przez miesiąc listopad.

 

Zachęcamy do lektury!!!


Niecodzienne lekcje z literaturą


Biblioteka szkolna od września proponuje organizowanie nietypowych i wyjątkowych lekcji z książką, o książce i z powodu książki. Chce w ten sposób wyjść naprzeciw popularyzacji czytelnictwa i zapoznać uczniów ze zbiorami biblioteki, by ułatwiać wybory czytelnicze. W pracy z książką szczególne miejsce zajmują pozycje zakupione w ra-mach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Pod-czas lekcji języka polskiego uczniowie mieli możliwość poznać twór-czość szkolnej polonistki P. Celiny Mioduszewskiej. Czytali i interpre-towali wiersze pochodzące z tomiku „Gościniec”.


Do udziału w projekcie zapraszamy wszystkich nauczycieli.

 

MIĘDZYNARODOWE ŚWIĘTO BIBLIOTEK SZKOLNYCH – IMIENINY BIBLIOTEKI

Biblioteka nie jest po to,

by była w paki pozamykana,

albo do ozdoby służąca, jest po to,

by była powszechnie użytkowana.

J.Lelewel

Październik to szczególny miesiąc w życiu bibliotek szkolnych. Jest to czas obchodów Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych. Święto to zostało ustanowione przez Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego w 1999 r.

Również nasza szkolna biblioteka dołączyła się do obchodów i 25 października powitała odwiedzających nie tylko odświętnymi, jesiennymi dekoracjami, ale także słodką niespodzianką, która czekała na każdego czytelnika.

Celem akcji zorganizowanej pod hasłem „Ucz się, by rozszyfrować swój świat” .było wyeksponowanie roli biblioteki. Podkreślenie jej szczególnego miejsca w szkole oraz zwrócenie uwagi na to, jaką spełnia rolę w nauce i rozwijaniu zainteresowań czytelniczych.

Październikowe święto, to okazja, aby zainteresować całą społeczność szkolną działaniami biblioteki i podzielić się swymi pomysłami. W ramach uroczystości przygotowana została tablica informacyjna pod nazwą : „PAŹDZIERNIK MIESIĄCEM BIBLIOTEK SZKOLNYCH”. Opracowano, także ankietę dla uczniów klas pierwszych badającą preferencje czytelnicze. Umożliwi ona poznanie zainteresowań czytelniczych, a w perspektywie gromadzenie atrakcyjnych zbiorów, spełniających oczekiwania użytkowników biblioteki.

WSZYSTKICH CZYTELNIKÓW  ZAPRASZAMY!!!

 

03-30.11.2017
UPOLUJ SWOJĄ KSIĄŻKĘ

Centrum Kształcenia Zawodowego bierze udział w Czytaj PL – jednej z najwięk-szych na świecie akcji promujących czytelnictwo. „Upoluj swoją książkę” wychodzi naprzeciw wymaganiom młodych ludzi i udostępnia internetową wypożyczalnię e-booków. Wszystko dzięki jednej aplikacji i jednemu kodowi. Wystarczy smartfon. Akcja trwa od 3-30 listopada 2017 roku. Na uczniów czeka również wiele konkursów i atrakcyjnych nagród. Zachęcam wszystkich do udziału w akcji. Bliższe informacje na stronie czytajpl.pl oraz facebooku akcja (fb.com/czytajpl).

Wszyscy mogą zupełnie za darmo przeczytać 12 bestsellerowych e-booków i audiobooków. Do szkół trafiły plakaty z okładkami 12 książek i kodem QR. Książkę będzie można wypo-życzyć na 5 minutowej przerwie wprost z korytarza. Wystarczy smartfon i aplikacja.

Na uczniów czeka również wiele konkursów i atrakcyjnych nagród. Akcja „Upo-luj swoją książkę” organizowana jest z inicjatywy Instytutu Książki z Krakowskim Biurem Festiwalowym, operatorem programu Kraków Miasto Literatury UNESCO oraz platformą e-bookową Woblink.com.

Udostępnione zostały kody QR do 12 bestsellerów, w tym 5 absolutnych nowości z 2017 roku.
Akcja Czytaj PL od początku jest organizowana w ramach programu Kraków Miasto Lite-ratury UNESCO.

Lista dostępnych książek:

1. Wojciech Drewniak „Historia bez cenzury 2”
2. Krzysztof Piskorski „Czterdzieści i cztery”
3. Gregory David Roberts „Shantaram”
4. Filip Springer „Miasto Archipelag. Polska mniejszych miast”
5. Anna Kamińska „Wanda”
6. Jakub Małecki „Ślady”
7. Dan Ariely „Szczera prawda o nieuczciwości”
8. Elżbieta Cherezińska „Korona śniegu i krwi”
9. Camilla Lackberg „Księżniczka z lodu”
10. Peter Wohlleben „Sekretne życie drzew”
11. Jon Ronson „#WstydźSię!”
12. Marek Kamiński „Marek i czaszka jaguara”

 

Od 1 września wystartował projekt „Kultura na Widoku” dający dostęp do 1000 utworów w cyfrowej wersji – książek, filmów, muzyki i wirtualnych spacerów po muzeach świata. Za pomocą linków i kodów QR w prosty sposób można pobrać na telefon i inne urządzenia mobilne – wybrane utwory. Te i pozostałe zasoby będą dostępne bezpłatnie lub w bardzo niskiej cenie na stronie WWW. Kulturanawidoku.pl do 9 października 2016 r.

Kultura na widoku to multimedialny projekt, który daje dostępno bogactwa zasobów legalnych źródeł kultury w Internecie, dosłownie i przenośni wychodząc naprzeciw współczesnemu odbiorcy. Projekt współfinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Polski Instytut Sztuki Filmowej, a współorganizatorem jest Narodowe Centrum Kultury.

Serdeczne zachęcam wszystkich zainteresowanych odbiorców do korzystania z tego projektu.

 

Biblioteka jest instytucją,

która samym swoim istnieniem
świadczy o rozwoju kultury.

Jest ona, bowiem skarbnicą piśmiennictwa,
przez które człowiek wyraża swój zamysł twórczy,

inteligencję, znajomość świata i ludzi,

a także umiejętność panowania nad sobą,

osobistego poświęcenia, solidarności

i pracy dla rozwoju dobra wspólnego.

Jan Paweł II

Poniedziałek

8.00 - 14.00

Wtorek

8.00 - 14.00

Środa

8.00 - 14.30

Czwartek

8.00 - 14.00

Piątek

8.00 - 14.00

 

Spotkajmy się w bibliotece.
Przyjdź  do nas koniecznie! 

REGULAMIN BIBLIOTEKI SZKOLNEJ

CENTRUM KSZTAŁCENIA ZAWODOWEGO

W bibliotece obowiązuje cisza i zakaz spożywania posiłków

  1. Z księgozbioru bibliotecznego mogą korzystać wszyscy uczniowie i pracownicy szkoły.
  2. Przeglądanie zasobów bibliotecznych może odbywać się w katalogu tradycyjnym.
  3. Wypożyczać książki wolno jedynie na swoje nazwisko.
  4. Dokonując zwrotów książek należy podać swoje nazwisko, imię i klasę.
  5. Wypożyczeń dla nauczycieli dokonuje się indywidualnie lub na podstawie karty bibliotecznej nauczyciela.
  6. Maksymalny czas wypożyczeń książki to jeden miesiąc. Za zgodą nauczyciela-bibliotekarza można ją prolongować.
  7. Uczeń może posiadać na swoim koncie wiele książek, w tym najwyżej trzy lektury. O ilości pozostałych książek decyduje nauczyciel bibliotekarz.
  8. Uczeń, który ma nieoddaną w terminie książkę nie może korzystać z księgozbioru bibliotecznego.
  9. Czytelnik zobowiązany jest do szanowania wypożyczonych książek.
  10. Czytelnik, który zagubi lub zniszczy wypożyczoną książkę zobowiązany jest do niezwłocznego odkupienia takiej samej książki oraz innej wskazanej przez nauczyciela-bibliotekarza.
  11. Nie wolno samemu brać książek z księgozbioru podręcznego.
  12. Na dwa tygodnie przed zakończeniem roku szkolnego każdy czytelnik ma obowiązek oddać wszystkie wypożyczone książki.

W czytelni są warunki do cichej pracy codziennie w godzinach pracy biblioteki.

W czytelni zgromadzony został księgozbiór podręczny.
Są to encyklopedie, słowniki, poradniki, leksykony, albumy, atlasy,
a także książki naukowe.
Uczniowie mogą z nich korzystać na miejscu.

 

Księgozbiór biblioteki szkolnej liczy 6831 woluminów w tym broszur i podręczników 339 egzemplarzy i zbiorów specjalnych 128 pozycji. (stan na 31 stycznia 2017).
W bibliotece gromadzonych jest 10 tytułów czasopism: Auto Moto Technika, Top Agrar Polska, Farmer, Biblioteka w Szkole, Gazeta Współczesna, Gość Niedzielny, Nasz Dziennik, Bez Pługa, Auto Expert, Szkoła Jazdy. Ponadto bezpłatnie otrzymujemy Głos Wysokomazowiecki, Echo Wysokiego, Materiały Budowlane i Wiadomości Rolnicze.

Dostosowany jest do potrzeb uczniów, nauczycieli, udostępniany jest również rodzicom. Gromadzona jest literatura piękna (głównie lektury z języka polskiego), książki popularno-naukowe, słowniki, encyklopedie i albumy.

cookies

Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci Twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!