Centrum Kształcenia Zawodowego od roku 2015 nieprzerwanie realizuje europejskie projekty w ramach programu Erasmus+. W ciągu tych lat współpracowaliśmy z różnymi partnerami, wykonując działania związane z tematyką projektu. Poznajemy kulturę, język, obyczaje, życie rodzinne i szkolne oraz systemy edukacji w krajach partnerskich., Nawiązywaliśmy przyjaźnie za granicą. Kontakty te były dla wszystkich uczestników projektów zarówno wielkim wyzwaniem, jak i prawdziwą przygodą, źródłem ogromnej satysfakcji i rozwoju.

Świadomi wielorakich korzyści płynących z takiej współpracy, nie mieliśmy wątpliwości, że należy ją kontynuować. Od 1 listopada 2017 roku rozpoczęliśmy realizację dwuletniego , międzynarodowego projektu edukacyjnego AlterDrive. Projekt ten jest finansowany z funduszy Europejskiego Programu Erasmus+, akcja KA2 – Współpraca na rzecz innowacji i wymiany dobrych praktyk. Będziemy nad nim pracować z następującymi czteroma partnerami:
- Akademia Rzemiosła w Pradze – zawodowa szkoła techniczna
- Centrum Badawcze / Instytut badawczy AIJU z Hiszpanii
- Perfekt Project Sp. z o.o. z Białegostoku
- Europejska Agencja Rozwoju (ERA) – europejska sieć instytucji i ekspertów w dziedzinie edukacji, innowacji i rozwoju regionalnego z siedzibą w Pradze

Rozpoczynając kolejną przygodę z realizacją międzynarodowego projektu, szczególnie cieszy fakt, że kontynuujemy współpracę z naszymi partnerami z Polski i Hiszpanii. Do współpracy postanowiliśmy zaprosić jeszcze Czechów.

Ustalony przez partnerów tytuł „AlterDrive” mówi już całkiem sporo na temat realizacji celów i projektu. Chodzi nam o umożliwienie młodym ludziom na poziomie kształcenia zawodowego stworzyć dostęp do kwalifikacji zawodowych niedostępnych w obecnym systemie kształcenia na tym poziomie, tj. umiejętności diagnostyki i naprawy pojazdów z alternatywnymi źródłami napędu.

Podstawowym celem projektu jest stworzenie takiego partnerstwa strategicznego , które pozwoli na podniesienie jakości i przydatności oferty kształcenia w zawodzie technik pojazdów samochodowych poprzez rozwój nowego i innowacyjnego podejścia do nauczania w tym zawodzie.

Realizacja projektu przyczyni się również do upowszechniania najlepszych europejskich praktyk w tym zakresie . Pozwoli to na dopasowanie kształcenia i szkolenia zawodowego w branży motoryzacyjnej do rynku pracy. Rozwój kształcenia wysokiej jakości z silnymi elementami uczenia się opartego na współpracy z przedsiębiorcami przy jednoczesnym wpływie na wszystkie grupy docelowe:
- rozwój zawodowy nauczycieli zajmujących się kształceniem i szkoleniem zawodowym,
- wzrost umiejętności uczestników kształcenia – uczniów wykorzystujących platformę
-korzyści dla uczestników życia gospodarczego – firm otrzymujących lepszego pracownika kończącego kształcenie zawodowe w szkole,
- rozwój Partnerów w dziedzinie kształcenia i współpracy międzynarodowej.

Dzięki współpracy międzynarodowej i partnerstwu składającego się ze szkół, centrum badawczego i przedsiębiorstw, możliwa będzie realizacja zadań i obowiązków na rzecz wspólnej realizacji projektu.

Bieżący rok szkolny będzie więc dla nas bardzo pracowity, ale zarazem obfitujący w możliwości rozwoju i przeżycia fascynujących przygód. Po bardzo pozytywnych doświadczeniach z poprzednich projektów zabieramy się do pracy z dużym zapałem i z wiarą, że nam się uda i że kolejny projekt będzie równie pouczający i wzbogacający jak poprzednie, a także pozwoli nam poszerzyć krąg naszych przyjaźni o nowe kraje europejskie.